Pelitözü / Bilecik

Pelitözü ilk defa bir tırmanış faaliyetine gittiğim ve benim için de özel bir yeri olan tırmanış bölgesi. Birkaç sene öncesine kadar trenle İstanbul’dan birkaç saatte gidilen bölge size tam bir ıssızlık ve medeniyetten uzaklaşmışlık sunuyordu ancak şimdi yapılan tüp geçit ile bunu biraz kaybetti. Bölgede özellikle Doğan Palut’un çabalarıyla açılmış 50 kadar rota bulunmaktadır.

Ulaşım

Bu ara TCDD’de sürüp giden çalışmalar ve aksaklıklar sebebiyle kesin bişey söyleyemesemde biz Haydarpaşa’dan Anadolu Ekspresi ile akşam yola çıkıp gece 1:30 gibi Bilecik’te oluyorduk ve 3:00 gibi ters yönden gelen trene binip Pelitözü’nde iniyorduk. Trenlerin normalde Pelitözü’nde duruşu yoktur ancak tam orada bir makas olması sebebiyle trenler birbirlerini beklemek durumundalar, hangi trenin duracağını tam bilmek zor, örneğin bir seferinde Burdur’a giderken Pamukkale ekspresi normalde durmadığı halde Pelitözü’nde durmuştu.

Artık yeni yapılan tünel sayesesinde (!) otoyoldanda Pelitözü’ne ulaşabilirsiniz, sadece arabanızı biraz yukarda bırakmak zorunda olmanız sorun olabilir yada otobüsle gelip tünele girmeden inebilirsiniz.

Kamp

Kamp normalde tren yolunun hemen yukarısında bulunan terkedilmiş TCDD evinde yapılır. Bir ihtimal işçi kulübesiden su temin edebilirsiniz ancak yinede su götürmek mantıklı olacaktır. Eğer ben zaten Paralel Çatlak yada Mağara Sektör’de tırmanacağım hem işçilerede, inşaatada uzak olurum diyorsanız mağarada da kamp yapabilirsiniz. Tabi bunun için yüklü bir çantayla ve elinizdeki sularla yukarı biraz zorlu bir tırmanış yapmanız gerekir.

Harita

Yorum (1)

  1. Göktuğ AYDEMİR

    Evim evim güzel evim 😀 Tırmanışı öğrendiğim ve rotalarıyla her seviyeden tırmanıcıya bir şeyler katabilecek düzeyde bir bölge.

Yorum Bırakın

  • (yayımlanmayacak)