Marmara Adası / Balıkesir

İstanbul’a en yakın kısa kaya tırmanış bölgesi Marmara Adası. Deniz ulaşımıyla yaklaşık 2.5 – 3 saat sürüyor adaya varmak. Aynı zamanda 40 civarında yükseklikleri 30 metreye varan spor rotalar bulunmakta. Tahmini 2007 senesinden itibaren tırmanıcılar tarafından ziyaret ediliyor. Ama büyük açılış Eylül 2009’daki şenlikle yapıldı.

Ada olduğu için ve aynı zamanda tırmanılabilen kayaların adanın tepesinde olmasından dolayı bölge oldukça rüzgarlı. Bunun hem iyi hem kötü yanları var. İyi yanı rüzgar nedeniyle kayanın kuru olması; kötü yanı ise, ara sıra çok şiddetlenen rüzgarın kayanın üzerinde durmayı zorlaştırması. Yerel tırmanıcılar, tırmanış mevsiminin Nisan – Mayıs aylarında başlayıp yazın da devam ettirebileceğinden bahsettiler. Yine şiddetli rüzgar nedeniyle Eylül ayından sonra tırmanış bir hayli zorlaşıyor.

Ulaşım

Araçsız Ulaşım Seçenekleri

 • İDO Yenikapı – Marmara Adası Deniz otobüsü (2,5 saat)
 • Ankara – Erdek Otobüs (8 saat), Erdek – Marmara Adası Feribot (2 saat)

Araçla Ulaşım Seçenekleri

 • İDO Yenikapı – Bandırma Hızlı feribot (1 saat 45 dakika), Bandırma – Erdek araçla 20 dakika, Erdek – Marmara Adası RO-RO feribot (2 saat)
 • İstanbul – Tekirdağ araçla 1 saat 30 dakika, Tekirdağ – Marmara Adası 4 feribotu (1 saat 30 dakika)
 • İstanbul – Tekirdağ araçla 1 saat 30 dakika, Tekirdağ – Saraylar (1 saat 15 dakika), Saraylar – Marmara Merkez araçla (30 dakika)

Adaya geldikten sonra eğer araçla geldiyseniz, yolların durumunu öğrendikten sonra 25 dakikalık bir yoldan sonra kamp alnına ulaşabilirsiniz. Araçsız geldiyseniz, 1.5 – 2 saatlik bir patika yürüyüşü sizi bekliyor. Ada halkına Abdullah’ın Çayırı‘nı sorarsanız size yardımcı olurlar. Çünkü gideceğiniz yer orası.

Kamp

Kamp alanında çadır kurma olanağı olan geniş bir çayır ve su olanağı mevcut. Ancak araçsız geldiyseniz, yiyeceğinizi yanınızda getirmeniz tavsiye edilir. Keza, patika yolculuğu pek de kolay değil. Eğer yağış da varsa işiniz biraz zorlu. Kaya blokları kampa yakın mesafede. Ama bütün ada ayaklarınızın altında olduğu için uzaklara gidip keşfetmek sizin elinizde.

Eğer adaya yazın giderseniz karadutlu dondurmayı denemeyi unutmayın…

Harita

Center map

Yorumlar (2)

 1. Berkay EFE

  Bölgede tırmanış olarak şuan son durum nasıl ? Özellikle boulder olanakları hakkında bir kaç yere danışmamıza rağmen, herhangi kesin bir bilgi veya döküman edinemedik bölgedeki tırmanış rotaları hakkında.

 2. Sevil Yılmaz

  Şenlikten sonra bir daha oraya gitmedim. Yapısal olarak bir şey değiştiğini sannmıyorum. Yine de kamp yerine ulaşım sıkıntılı olabilir.

Yorum Bırakın

 • (yayımlanmayacak)