Kazıklı Ali / Aladağlar / Niğde

Kazıklı Ali Kanyonu (Vadisi), konglomera kaya yapısına sahip Türkiye’de bildiğimiz tek tırmanış bölgesi. Bölgeye ilk rota [Kar Kedisi – VIII (Süleyman Vardal – Recep İnce tarafından)] 2003 yılında açıldıktan sonra birkaç yıl boyunca kaya yapısının bilinmezliği (çürüklüğü) nedeniyle rota açımına ara verildi. Daha sonra İtalyan tırmanıcıların gelip korkuları almasıyla birlikte tekrar rota açılmaya başlandı. Şu anda bölgede 100’ün üzerinde birbirinden güzel rota var. Kayada ayak aramayacağınız yegane bölge. Rotalara zorluğunu tutamak büyüklüğü değil de hamlelerin zorlukları veriyor. Uzun, dayanıklılık gerektiren rotalar insanı cezbediyor.

Ulaşım

Çukurbağ Köyü’ne ulaşmak için İstanbul’dan İçanadolu Mavi veya Toros Ekspresi ile Pozantı’dan Çamardı otobüslerine binilir ve Çukurbağ Köyü ayrımında inilerek 2 km yürünür. Dağ evinden bölgeye ulaşım yaklaşık 1 saat. Direk yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.
Ankara’dan Çukurova Mavi Treni ile Niğde’de inilir ve Çamardı otobüsleriyle aynı şekilde Çukurbağ Köyü’ne ulaşılır.
Adana’dan Çamardı otobüsleriyle yine aynı şekilde Çukurbağ Köyü’ne ulaşılır.

Kamp

Kazıklı Ali’de tırmanmak için AKUT Dağ Evinde kalabilirsiniz. Dağ Evinde kalmak ücretsizdir ancak evde kalmak için AKUT’a başvurmak ve izin istemek gerekmektedir. Evde su ve elektrik vardır ayrıca yemek yapmak için ocak, tabak-çanak ve diğer malzemeler bulunmaktadır. Evde kalan insanların evden ayrılırken evin tüp, elektrik ve su masraflarının karşılanması için bütçelerine göre eve bağış yapmaları oldukça önemlidir.

Ayrıca Kazıklı Ali’nin yakınlarında bulunan “camping”leri de kullanabilirsiniz.

Köy bakkalında ekmek, tavuk ve bazı ufak tefek atıştırmalıklar bulunmaktadır, ekmek, makarna, çikolata gibi şeylerin dışındaki konserve gibi yiyecekleri dışarıdan getirmeniz gerekmektedir.

Harita

Center map

Yorum Bırakın

  • (yayımlanmayacak)