Kaynaklar / İzmir

Kaynaklar, yerleşim birimlerine yakınlığı ve aynı zamanda da uzaklığı nedeniyle; ayrıca rota sayısının çokluğundan ve kalitesinden dolayı tırmanıcıların öncelikli tercihi. Ayrıca Bafa‘ya da yakınlığıyla tercih sebeplerinden biri. Kaya yapısı kireçtaşı. Neredeyse her türden tırmanışa uygun rota barındırmakta (pozitif-düz-negatif açılı rotalar). Zorlukları da IV dereceden X+’ya kadar değişiyor. Kamp alanının hemen dibinden akan dere bir o kadar huzur veriyor.

Ulaşım

İzmir otogar’dan ya da havaalanından münübüs ya da otobüsle Buca – Altıyol’a gelip buradan Kaynaklar minibüsüne binerek Kaynaklar köyüne ulaşılabilir. Köyden yukarıya doğru biraz yürüdükten sonra solda kalan dereyi tahta köprüyle aşarak patika takip edilir. Yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşün ardından yine dibinde ufak bir dere olan kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Kamp

Kamp’ın yanındaki dere içme suyu olarak kullanılabilir. Yine de önlem olarak yanınızda klor tabletleri götürmenizde fayda var. Olmadı köyden içme suyu almanız da mümkün. Yine alışverişinizi köy bakkallarından yapabilirsiniz. Ama fazla seçenek beklemeyin (ton balığı, janbon gibi). Eğer uçakla geliyorsanız yanınızda yakıt kartuşu getiremeyeceğinizden, onun yerine ocak başı getirebilirsiniz, keza piknik tüpünü de bakkalda bulabilirsiniz. Kamp alanı ağaçlarla çevrili. Bazen çok kalabalık olunduğunda biraz daha gerideki düzlük-açıklıkta da çadır kurulabilir.

Harita
Center map

Sevil YILMAZEkim 2009

Yorumlar (5)

 1. Reyhan

  slm bu kapma katılmak istiyoruz peki ücreti ne kadar? bilgilendirirseniz seviniriz.teşekürlerr

 2. Sevil YILMAZ

  Selamlar,

  Kaynaklar Türkiye’deki birçok tırmanış bölgesinden birisidir. İstediğiniz zaman kamp/tırmanış malzemelerinizi alıp gidebilirsiniz. Herhangi bir ücret ödenmemektedir. Kamp alanı köye çok yakın olduğu için yerel halkı rahatsız etmeyip çevreye zarar vermediğiniz (geç saatlerde gürültü yapmak, üstsüz tırmanış yapmak, derede sabun/şampuan kullanmak v.s.) sürece istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

 3. mert

  piknik tüpü falan avantaj ama kendi ateşimizi yakma ihtimalimiz yok mu acaba?

 4. Sevil YILMAZ

  Şenlik zamanlarında ateş yakılıyor. Bu zamanlarda jandarmanın da haberi oluyor zaten. Bunun dışında ateş yakma izni var mı, bilmiyorum. Gittiğinizde yerel tırmanıcılara sorabilirsiniz.

 5. Yalın Kırdar

  Merhaba, bu alanda kamp yapmayı düşünüyoruz da, banyo yapma/yıkanma sorunu Nasıl çözülebilir acaba?

Yorum Bırakın

 • (yayımlanmayacak)