Karakayalar / Eskişehir

Karakayalar tırmanış bölgesi Anakara-Eskişehir karayolu üzerinde bulunur. Özellikle tırmanış alanları kısıtlı olan Ankaralı tırmanıcıların uğrak tırmanış bölgelerindendir. Yapı olarak bol çatlaklı, 10 metreden 25-30 metreye ulaşan kaya bloklarıyla boltlu spor tırmanış ve geleneksel tırmanış zevkini birarada sunan bir bölgedir. Bunların yanısıra Karakayalar’da bouldering yapılabilecek onlarca kaya bloğu vardır.

Ulaşım

Karakaya Eskişehir il sınırı içerisinde bulunur. Eskişehir otobüs terminalinden tek araç ile Karakaya yol ayrımına kadar gelinebilir. Yol ayrımından sonra 2 kilometrelik bir yürüyüş yaparak kayalara ulaşmak mümkündür.

Kamp

Karakayalar belkide en muhteşem kamp alanlarından birine sahiptir. Hemen kayaların dibinde köylülerin oluşturduğu koruluk tırmanışçılara büyük konfor sağlamaktadır. Su sıkıntısı yoktur. Bölgedeki 2 çeşmeden çok rahat su sağlanabilmektedir. Köyde alışveriş yapılabilecek market yada köy bakkalı bulunmamaktadır. En yakın alışveriş ve sağlık hizmeti olanakları Eskişehir yönündeki Kaymaz beldesinde bulunmaktadır. Bu beldeye yaklaşık uzaklık 5 kilometre kadardır.

Harita

Center map

Yorumlar (2)

  1. Göktuğ AYDEMİR

    Dümdüz bir araziden böylesine fışkırmış kayaları görmek beni çok şaşırttı. Oldukça fantastik rotalar tırmanabilirsiniz…

  2. Sevil YILMAZ

    Haritadan bakınca tek yeşillik alanın o koru olduğunu görmek üzücü. Korunun biraz ilerisine fidan dikilmeli. ANADOSK ve Belediye ile konuşulup böyle birşey yaplabilir.

Yorum Bırakın

  • (yayımlanmayacak)