Geyikbayırı / Antalya

Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı tırmanış bölgelerinden biri: Geyikbayırı! (mudadosT dilinde geyikçayırı) Neredeyse tüm MudadosT’ların gittiği, gittiğinde “acaba nereden başlasak” sendromu yaşadığı spor tırmanış cenneti… “Antalya Kaya Tırmanış Rehberi”ne göre bölgede sekiz yüzün üzerinde rota var ve yeni rotalar da açılmaya devam ediyor. Hayal etmeye çalışın; toplamda 3-4 km genişliğinde duvar, 15-45 m aralığında rotalar…

Yabancıların (bol bol göreceksiniz) en çok Kalymnos’a benzettiği Geyikbayırı’nda Türkiye’de başka hiç bir yerde(en azından henüz) bulamayacağınız tufa/sarkıt/kolonetli tırmanış tarzı burada mevcut.  Onun dışında kireç taşı, konglomera ve diğer farklı yapılar da var.  İster başlangıç seviyesi olun ister performans tırmanıcısı, her dereceye göre, her eğimde her tarz tırmanış var. 32 sektor var bölgede, biri güneş mi aldı, yürü diğerine…

Yalnız yazın burası çok sıcak oluyor(ne, biri Antalya mı dedi?). O yüzden en iyi sezonu şu denklemle bulabiliriz:  (Tüm yıl) – (Haziran_Eylül arası) = En iyi sezon! Deniz seviyesinden 500m yukarıda ve dağın (Geyiksivrisi) dibinde olduğu için kışın hazırlıklı gitmekte fayda var, tırmanmadığınız süre boyunca üşüyebiliyorsunuz.

Ulaşım

1. Yol

Eğer ulaşım olarak hava yolunu tercih ederseniz hava alanından  600 no’lu otobüse binip Meydan durağında inmeniz gerekiyor. Oradaki gardan 521 numaralı otobüs saat başı Çakırlar’a gidiyor. Sabah 6, öğle 12 ve akşam 18’de de Geyikbayırı’na kadar çıkıyor. Dönüşte de 19-19.30 arasında camping’lerin önünden geçiyor. Net saati yukarı çıkarken otobüs şoföründen öğrenebilirsiniz.

2. Yol

Yerel otobüs ve minibüsler zaman zaman değişmektedir ama sizin asıl hedefiniz Çakırlar köyü olmalıdır. Eğer otobüsle gidip otogardan ulaşmaya çalışıyorsanız en güncel yol şu şekildeydi: otogardan Antalya Öğretmen Evi’ne gidilir (dolmuş veya firma servisiyle yakın), öğretmen evinin arkasındaki büfenin önünden 54 veya 56 numaralı minibüse binilir, Çakırlar pazar meydanında inilir. Buradan da Geyikbayırı köyüne doğru otostop çekilir. Otostop çekileceğinden hava kararmadan pazar yerine varmaya bakın. Geyikbayırı köyünde  yayla kültürü bünyesinde evler de  olduğundan hafta sonu yayla evlerine giden bol araç bulabilirsiniz.

3. Yol

Bazı camping’ler belirli bir ücret karşılığında doğrudan hava alanına ya da otogara transfer sağlıyor. Otobüs minibüs aktarmalarıyla uğraşmak istemiyorsanız bu yöntemi seçebilirsiniz.

Yine de lokallere ya da camping’lere, Çakırlar’a ulaşımı sorup minibüs/otobüs hatlarının değişip değişmediğini öğrenmekte fayda var.

Kamp

Burası son derece büyük ve tanınmış bir bölge olduğundan kamp yeri alternatifleriniz boldur (ama ücretsiz değildir). Jandarma alanına girdiği için kayaların yakınına veya ormanın içine kamp kuramıyorsunuz. “Climber’s Garden“, “Josito Guesthouse Camp“, “Kezban’s Guest House” veya “Rido Camping“den birini seçip kalabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için “Antalya Kaya Tırmanış Rehberi“ne başvurabilirsiniz.

Harita

Center map

Yorumlar (3)

 1. Sevil YILMAZ

  Masanın üzerindeki çadır fikrini sevdim 🙂
  Ellerine sağlık dostum, çok eğlenceli bir yazı olmuş. Bir o kadar da bilgilendirici…

 2. Barış Güzel

  Teşekkür ederim şefim, hissederek yazdım 🙂
  Herkes hissederek bir şeyler yazsın, MudadosT ruhunu herkese duyuralım…

 3. gözde özkaya

  burası bizim köyümüz yaylamız yazın ben sürekli burdayım hayat yaşayınca güzel temiz hava ve doğal güzelik başka ülkelerden ziyarete gelen bir dünya insan buköyde yanlızlık yok en büyük yaşam şekli burda yaşanır portakal çiçeklerinin limon çiçeklerinin kokuları bir başkadır yol kenarı sizi çoçukluk yıllarına dağlar ise sizi özgürlüğe kavuşturur ayrıca bizim köy misafirperver ve güler yüzlüdür hergün hepsinde bayram sevinci gülümsemesi vardır hepsi hergüne birumutla bakar çoçukla çoçuk gençle gen olurlar bu köyün gençleride yaşlılarıda çoçuklarıda 7-70e herkes bir başkadır………..

Yorum Bırakın

 • (yayımlanmayacak)