Ballıkayalar / Kocaeli

Ballıkayalar IV dereceden IX+ dereceye kadar 100 kadar rota içeren, yaz kış tırmanış yapılabilen İstanbul’a oldukça yakın bir tırmanış bölgesidir.

Karşıdaki büyük blok Sağ 2. Blok, biraz arkasındaki Sokak Köpeği, hemen sağda görünen de Sol 1. Blok.
Fotoğraf: Adnan Çakmak

Ballıkayalar
Ballıkayalar

Ulaşım

Gebze’ye tren ile veya otobüs ile ulaştıktan sonra Tavşanlı minibüslerine binin ve Tavşanlı Köyü sapağında inin, yoldan karşıya geçin ve aşağıdaki haritadaki yolu takip edin.
Araba ile İstanbul’dan gelenler E-5’ten Gebze’yi geçtikten 5 km sonra Tavşanlı Köyü sapağından dönün ve aşağıdaki haritadaki yolu takip edin.

Kamp

Ballıkayalar’da nehir yatağında yada üst kısımlarda kamp kurulabilir. Yukarıda ve sağ bloklara yakın kamp kurmak için Sokak Köpeği Sektörü’nün(vadinin doğusundaki ilk kaya bloğu) hemen yukarısında çok uygun bir kamp yeri bulunmaktadır, buraya ulaşmak için piknik alanına gelmeden 150 metre önceki terkedilmiş binadan önce sağa dönerek patika takip edilelir ancak çalıların sık olması sebebiyle bilmeyenler için kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden vadiye girilip sağdaki ilk bloklar görünene kadar yürünür ve patikadan bloklara kadar çıkılır, bloklardan güneye doğru hafif bir çıkışla 2 dakika sonra kamp alanına gelinir. Sol tarafta kamp kurmak için patikalardan sol tarafın en yukarısına çıkılıp düzlükte kamp yapılır.

Vadinin girişinde bulunan piknik alanının yanında turistik bir tesis bulunmaktadır, buradan ekmek alınabilir veya yemek yenilebilir ancak ücretlerin turistlere yönelik olduğu unutulmamalıdır. Bunun dışında bölgeye yakın bakkal bulunmamaktadır.

Harita

Center map

Yorumlar (2)

  1. murat özmen

    ulaşım bilgisi için cok faydası oldu…teşekkürlerr…

Yorum Bırakın

  • (yayımlanmayacak)