Balıkkaya / Bilecik

Balıkkaya, Bilecik sınırlarında bulunan İstanbul’a da yakın olan izole (gözlerden uzak) bir tırmanış bölgesi. Pelitözü’nde yapılan yol çalışmalarının sonucunda gelen gürültü kirliliğinden kurtulmak için gidilebilecek alternatif bir bölge. İçinde VI dereceden VIII+’ya kadar ve boyları 10 metreden 27 metreye kadar olan 19 adet rota barındırıyor. Ulaşımın görece zorluğu ve rota sayısının azlığı nedeniyle pek tercih edilmeyen Balıkkaya’nın en büyük avantajı sessiz, sakin ve doğayla iç içe olması.

Ulaşım

Trenle Bilecik istasyonunda inip tren raylarından İstanbul yönüne doğru yaklaşık 40 dakikalık yürüyüşün ardından 227/27 nolu direğin solundaki çeşmeden yukarıya doğru çıkılır. Yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş ile kamp alanına varılabilir. Yürüyüşün sonlarına doğru görece düz bir alana çıkılır, ancak kamp alanı olup olmadığını anlamak için büyük ceviz ağacını görmeniz gerekli.

Kamp

Kamp alanında su mevcut (yalaktan). Sektörlere yakın düz yeşillik bir alan. Yerleşim merkezine uzaklığı nedeniyle yiyeceklerinizin tamamını ve ocağınızı yanınızda götürmenizde fayda var. Bölgede karşılaşacağınız yegane insanlar oraya seyrek gelen çobanlar olacaktır.

Harita

Center map

Yorumlar (4)

 1. Barış Güzel

  Biz bir hata yaptık, gece gittik. işkence gibi bir arayıştan sonra kamp alanını bulduk! Siz siz olun gündüz trenlerine binin, Doğu ekpresi iyidir ucuzdur 🙂

 2. osman özalp

  bilecik merkezde bulunan şeyh edebali türbesinden de gidilebilir biryol var.Şeyh edebali türbesinden daga bakınca görülen az uzakta bulunan iki elektrik direğinin(direklere yaklaşınca doğal olarak daha fazla olacaklar ama iki direği kaybetmemek önemli :)) hemen arka tarafında bulunmaktadır.kamp yapılabilecek düz yerler mevcut.ama su sıkıntısı bulunmakta bu yerde.edebali türbesinden yaklaşık 45 dk lık yürüyüş mesafesinde.Rotalar güzel gibi gözüken odunu bol rotalar mevcut.Rotaları ve yolu bulmada yol gösteren sevgili Doğan Palut’a teşekkürler.
  (Bu bölgeye gelecek herkese Bilecik Üniversitesi Dağcılık topluluğu olarak her türlü yardımı yapmaktan mutluluk duyarız)
  Osman-ozalp@hotmail.com

 3. Sevil YILMAZ

  Teşekkürler Osman. Bu bilgi iyi oldu. Rotalar baya odunlu sana katılıyorum. Başlangıç seviyesinde gitmesini pek tavsiye etmiyorum. Tabi açık bolt arasından korkmuyorlarsa sorun yok.

 4. osman özalp

  Riza ederim.Tırmanışçı dostlara faydamız olacaksa her zaman yardıma açığız.Evet bolt aralığı uzun yer yer.Bilecikte yaşayan bizler için elmizin altındaki cennet gibi :).

Yorum Bırakın

 • (yayımlanmayacak)