Eklem Ağrısına İyi Gelen Besinler

Daha önce eklem sakatlıklarından korunmamıza yardımcı olan egzersizleri yazmıştım. Sadece egzersiz hiçbir zaman yeterli olmaz. Bununla birlikte uyku düzenimize ve beslenmemize de dikkat etmeliyiz.

Eklemleriniz büyük yükleri kaldırabilecek yapıdadır. Her birinin içinde bir kapsül, kıkırdağı besleyen eklem sıvısıyla doludur. Kötü beslenme, yaş ve genetik sebepler kıkırdağın zarar görmesine, bu da eklem sıvısının yolunu tıkayıp enflamasyona sebep olabilmektedir. Eklemlerin sağlığını koruyabilmek için bu besinlerden faydalanabilirsiniz:

Eklem ağrısına iyi gelen beş besin
Antienflamatuar besinler

1- Sızma zeytinyağı

İtalya’da Catania Üniversitesi araştırmacıları deney farelerinin besinlerine sızma zeytinyağı dahil etti. Sekiz haftalık zeytinyağı diyetinden sonra bu farelerde diğerlerine nazaran eklem sıvısında bulunan ve kıkırdağı koruyucu bir çeşit protein olan lubricin bulundu.

Sızma zeytinyağını salatalara, makarnaya katabilir ya da sebzeleri sotelerken kullanabilirsiniz.

2- Kefir

Bu süt ürünü, L. casei’nin de dahil olduğu yüksek miktarda sağlıklı bakteri içerir. Bir çalışmada katılımcılara iki ay boyunca L. casei verildi. Çalışmanın sonucunda bu katılımcılarda placebo grubuna oranla daha düşük seviyede eklem iltihaplanması ve sertleşmesi görüldü.

Kefiri yulaf ezmesine ya da smoothie’ye ekleyebilirsiniz. İçinde katkı maddesi ve şeker olmayanlarını tercih edin. Biraz ekşi olduğu için bir kaşık bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

3- Turunçgiller

Bir çalışmada osteoartrit diz ağrısı olan deneklere sekiz hafta boyunca portakal kabuğu ekstresi verildi. Araştırmanın sonucunda bu deneklerde placebo grubundakilere oranla daha az enflamasyon bileşeni görüldü.
Bu etki turunçgillerde bulunan nobiletin adı verilen bioflavonoidten kaynaklanıyor.

Portakalı soyarken çevresindeki beyaz püsküllü maddeyi (albedo katmanı) üzerinde bırakın. Smoothie yaparken de bioflavonoid içerikten en üst seviyede faydalanmak için tüm portakalı (kabuğuyla beraber) kullanın.

4- Somon

Bu balık zengin bir omega-3 kaynağı. Araştırmalara göre omega-3 takviyesi alan kişilerde, özellikle artriti olanlarda daha az eklem enflamasyonu görülmüş. Aynı zamanda günlük balık yağı taviyesi alan kişilerin ibuprofen gibi NSAID ilaç kullanımının azaldığı gözlenmiş.

Balığın tazesi en iyisi ama konserve türevleri de omega açısından oldukça zengin.

5- Zerdeçal

Bir araştırmada osteoartrit diz ağrısı olan kişilere altı hafta boyunca zerdeçal ekstresi verilmiş. Bu deneklerde günde 800mg ibuprofen alınmış gibi ağrı azalması görülmüş. Çünkü zerdeçal curcumin adı verilen kıkırdaktaki enflamatik bileşenleri azaltan bir antioksidan içeriyor.

Zerdeçalı pilava, bezelyeye, kızartmalara katabilirsiniz.

Yazının orijinali Runner’s World‘de yayınlandı.

Yorum Bırakın

  • (yayımlanmayacak)