Soğuma da ne ki?

Bugün servisi beklerken servisteki kızlardan biri yalpalayarak bize doğru gelmeye çalışıyordu. “Hayırdır, spordan mı?” dedim. Gülümseyerek “Evet, ısınmadan başladım. Halbuki iki dakikalık hareketti. Gerek yoktu böyle detaylara.” dedi. “Gerek varmış demek ki” dedim ve “Soğuma yaptın mı peki?” diye devam ettim. “O ne ki?” dedi.

Spordan önce ısınma, sonrasında soğuma ve esneme hareketleri, sporun devamı, sağlıklı bir kas gelişimi ve kalp sağlığı için olmazsa olmazların başında gelir.

Egzersizin hemen ardından soğumaya geçmeyip hemen durursanız kalbiniz bu ani değişikliğe ayak uyduramayıp baş dönmesine, bazı durumlarda da kalp krizine dahi neden olabilir. Sonrasında da aşırı yorgunluk ve kas ağrısı çok sık rastlanılan belirtilerdendir.

Antrenman sonrasında hayatınıza normal hatta daha dinç devam etmek istiyorsanız, ne kadar yorgun olursanız soğuyun.

Nasıl soğuyacaksınız peki?

Antrenmanınız bittiğinde aniden durmak yerine, antrenman yoğunluğuna göre yavaş yavaş koşarak ya da yürüyerek nabız yavaşlatılır. Sonra büyük kas kütleleri öncelikli olmak üzeri yapılan antrenmanın özelliğine göre gerdirme hareketleri yapılır. Süresi de yine antrenman yoğunluğuna göre 5dk ile 30dk arasında değişebilir.

Daha fazlası için: Koşucular için gerdirme hareketleri

Yorum Bırakın

  • (yayımlanmayacak)